Komprimace-jak se vejít do limitu 250 kB vyhrazenému pro obrázky

21. května 2008 v 14:07 | tvůrce |  Návody pro blog
Tento článek jsem původně napsal pro oficiální blog o blogu,blog.cz ho mírně upravil a dal mu název. Původní článek je zde. Tady je článek s dodatkem "Jak obrázky hostit mimo blog.cz" (i když téma původně taky vymyslel blog).
Každý obrázek (a soubor) zabírá určitou paměť v kB. Na Blog.cz lze nahrávat obrázky do 250 kB (kvůli tomu, aby někdo nenahrával příliš velké obrázky a nezatěžoval server). Někdy se ale stává, že obrázek zabírá více než 250 kB. V takovém případě je výhodné obrázek zkomprimovat. To se vyplatí, pokud chcete, aby se váš blog návštěvníkům načítal rychleji, nebo aby vám obrázky v počítači zabíraly méně místa.
Komprimace
Komprimace je proces,ve kterém se soubory upraví tak, aby zabíraly méně místa a přitom příliš neztrácely kvalitu. To se dělá např. zmenšením rozlišení, použitím méně barev (velice podobné barvy splynou) a úsporným kódováním obrázku (samozřejmě ne ručně).
Celý proces vysvětlím na programu pro práci s grafikou PhotoFiltre 6.3. (i když to umí i většina podobných programů), který si můžete zdarma stáhnout z oficiálních stránek www.photofiltre.com.
Otevřete si PhotoFiltre, klikněte na Soubor --> Otevřít a najděte si ve svém počítači obrázek, který chcete komprimovat. Najděte Nástroje --> Předvolby --> Komprese a vyberte Dotázat se uživatele. Potom obrázek pojmenujte a uložte (Soubor --> Uložit jako) ve formátu JPEG. Mělo by vám vyskočit okno, kde můžete zvolit úroveň komprese 10 (obrázek bude hodně nekvalitní, ale zato datově malý) až 100 (obrázek zůstane tak kvalitní, jak byl). Ideální jsou čísla kolem 60. Když kliknete na tlačítko Náhled, zobrazí se vám, kolik bude obrázek zabírat místa při aktuální úrovni komprese. Pak klepněte na Ok a obrázek se uloží zkomprimovaný.
V jiných programech se to dělá podobně. Otevřete si v nich obrázek, zkomprimujete ho a uložíte. Jsou i takové, ve kterých kliknete na tlačítko Procházet, najdete v počítači obrázek, nastavíte, do jaké míry se má zkomprimovat a klepnete na Komprimovat.
Formáty obrázků
Každý obrázek je v nějakém formátu, který zpravidla poznáme podle jeho přípony. Použití každého formátu má své výhody a nevýhody. Na Blog.cz lze nahrávat obrázky ve formátu GIF (na malovanou grafiku, zvládá průhlednost a může být animovaný), JPEG (na fotografie) a PNG (také na malovanou grafiku, umí průhlednost alfa kanálem). Blog.cz naopak nepodporuje formáty jako BMP nebo TIFF, které jsou pro web nevhodné. Pokud máte obrázek, který není v jednom z podporovaných formátů, potřebujete jeho formát změnit. Tomu se říká konverze. Tu v PhotoFiltre provedete pomocí rozhraní na Nástroje --> Automatizace/dávky nebo obrázku přímo přepíšete požadovanou příponu.

Jak obrázky hostit mimo blog.cz

Pokud nechcete nebo z nějakého důvodu nemůžete obrázky komprimovat,můžete obrázky hostit někde mimo blog.cz. Postup vysvětlím na službě imgup.eu. Jelikož je to web zaměřený speciálně na hosting obrázků,můžete zde nahrávat i velké soubory ve více formátech než GIF,JPEG a PNG. Stačí se registrovat (a ani to není nutné),vybrat nahrát obrázek,kliknout na tlačítko procházet, najít ve svém počítači vhodný obrázek,pojmenovat a popsat ho,vyplnit ostatní údaje a kliknout na tlačítko Nahrát obrázek. Budete přesměrováni na stránku,kde je k dispozici adresa obrázku i HTML kód,kterým obrázek vložíte do blogu. Ten vypadá asi takto:
<a href="http://img10.imgup.eu/kampan_za_spravny_chod_blog_01.bmp" 
title="Image Upload"><img src="http://img10.imgup.eu/kampan_za_
spravny_chod_blog_01.bmp" alt="Obrázek" /></a>
Tučně psaný text je výhodné změnit (alt="název obrázku",title="popis obrázku") a celý kód lze upravit podle tohoto článku.
Takové servery si pak bohužel mohou s obrázkem dělat co chtějí,třeba ho i smazat. Pokud však má obrázek dostatečný počet zhlédnutí a není na něm nic špatného,většinou tak neučiní.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 lední brtník lední brtník | 21. května 2008 v 22:26 | Reagovat

předpokládám že photofiltre se neliší od zbytku světa, takže tvrzení "komprese 10 (obrázek bude hodně nekvalitní, ale zato datově malý) až 100 (obrázek zůstane tak kvalitní, jak byl)" považuju za překlep. s nízkou kompresí 10 vyjdou poměrné velké soubory zato se zachovanými detaily, třeba drobné písmo na součástkách, zatímco vysoká komprese 100 zruší nejmenší detaily, ale soubor pak bude taky malý.

možným řešením je také zmenšení (resize) příliš velkého obrázku.

2 tvůrce tvůrce | E-mail | Web | 21. června 2008 v 17:38 | Reagovat

Tady mám pravdu já. Po stažení zjistíte,že komprese 100 opravdu nechá obrázky tak jak byly.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama