Návody pro blog

Jak propojit své články pomocí vyhledávání

17. listopadu 2009 v 16:25 | tvůrce
Tematicky podobné články lze jednoduše propojit pomocí zařazení do stejné rubriky. Každý článek však může být jen v jedné jediné rubrice a to občas nestačí. Nabízíme rešení.

V některých jiných blogovacích systémech se používají takzvané Štítky (také klíčová slova nebo keywords). Ke každému článku jich můžete přidat libovolný počet a pokud na nějaký z nich kliknete,dostanete se na seznam všech dalších článků s daným štítkem.

Na blog.cz nic takového není,ale můžete použít malou náhražku. Jděte na adresa-vaseho-blogu.blog.cz/hledani,zadejte název 'štítku' a nechte si vyhledat všechny články obsahující toto slovo. Na výsledky tohoto vyhledávání pak odkažte stejným slovem ze všech článků,kterým chcete 'klíčové slovo' přiřadit.

Pokud čtenáře bude toto téma zajímat,jednoduše na váš odkaz-šítek klikne a dostane se na tento seznam. Takových štítků si pak můžete vytvořit libovolné množství,ale nemá to cenu nějak přehánět. Ukázka: seo,rss.

Samozřejmě můžete použít i jiný vyhledávač,ale to v sobě skrývá řadu nevýhod. Budete muset počítat s tím,že některé vaše články nebude mít zaindexované,stránky s výsledky vyhledávání už nebudou zobrazeny v rámci vašeho blogu a jiný vyhledávač může do výsledků zahrnout i stránky,které tento výraz nemají v textu,ale jen v menu. Ukázka: seo.

Jak obejít rel="nofollow"

15. června 2008 v 10:38 | tvůrce
Kdysi jsem psal článek Problematika nuceného rel="nofollow",který je o tom,že blog do všech odkazů mimo blog.cz vkládá rel="nofollow",takže ho vyhledávače nevidí. Stanislav Humplík zjistil,jak toto opatření jednoduše obejít,když zakládal spamovací blogy.
Ochrana je zatím vystavěná na tom,že pokud je někde v adrese napsáno blog.cz,rel="nofollow" se do něj nevloží. Takže pokud chcete svobodně odkazovat na nějakou doménu mimo blog.cz,stačí když za adresu napíšete #blog.cz,takže třeba http://www.isecure.cz/2008/05/29/stane-se/#blog.cz .
Zkoušel jsem něco podobného na wikipedii a na youtube,ale nefunguje to. Blog.cz by měl vytořit ochranu,která doplní o rel="nofollow" i adresy,které mají napsáno blog.cz až za znakem # a ne jen adresy,ve kterých blog.cz chybí.

Jak zaručit,aby vyhledávač neviděl odkaz i bez rel="nofollow"

Blogeři sami svévolně rel="nofollow" používat nemohou. Co když ale chtějí v menu odkázat na jiný blog tak,aby tento odkaz neviděl vyhledávač a nepřiřadil mu page/s-/jyxo rank ? Stačí do adresy vložit javascript:location.href='http://adresablogu.blog.cz/'; ,protože vyhledávače (a bohužel i někteří uživatelé) javascript neumí rozpoznat. Tento javascript v menu funguje i přesto,že normálně ho používat nelze (s novým WYSIWYGem to chvíli šlo,až do zveřejmění článku Jak na blogu používat javascript,po kterém je antijavascriptová ochrana silnější než kdy dřív-nejen že před příkazy s javascriptem přidává http://,ale dokonce brání odkazovat na adresy,ve kterých je napsáno javascript).

Komprimace-jak se vejít do limitu 250 kB vyhrazenému pro obrázky

21. května 2008 v 14:07 | tvůrce
Tento článek jsem původně napsal pro oficiální blog o blogu,blog.cz ho mírně upravil a dal mu název. Původní článek je zde. Tady je článek s dodatkem "Jak obrázky hostit mimo blog.cz" (i když téma původně taky vymyslel blog).
Každý obrázek (a soubor) zabírá určitou paměť v kB. Na Blog.cz lze nahrávat obrázky do 250 kB (kvůli tomu, aby někdo nenahrával příliš velké obrázky a nezatěžoval server). Někdy se ale stává, že obrázek zabírá více než 250 kB. V takovém případě je výhodné obrázek zkomprimovat. To se vyplatí, pokud chcete, aby se váš blog návštěvníkům načítal rychleji, nebo aby vám obrázky v počítači zabíraly méně místa.
Komprimace
Komprimace je proces,ve kterém se soubory upraví tak, aby zabíraly méně místa a přitom příliš neztrácely kvalitu. To se dělá např. zmenšením rozlišení, použitím méně barev (velice podobné barvy splynou) a úsporným kódováním obrázku (samozřejmě ne ručně).
Celý proces vysvětlím na programu pro práci s grafikou PhotoFiltre 6.3. (i když to umí i většina podobných programů), který si můžete zdarma stáhnout z oficiálních stránek www.photofiltre.com.
Otevřete si PhotoFiltre, klikněte na Soubor --> Otevřít a najděte si ve svém počítači obrázek, který chcete komprimovat. Najděte Nástroje --> Předvolby --> Komprese a vyberte Dotázat se uživatele. Potom obrázek pojmenujte a uložte (Soubor --> Uložit jako) ve formátu JPEG. Mělo by vám vyskočit okno, kde můžete zvolit úroveň komprese 10 (obrázek bude hodně nekvalitní, ale zato datově malý) až 100 (obrázek zůstane tak kvalitní, jak byl). Ideální jsou čísla kolem 60. Když kliknete na tlačítko Náhled, zobrazí se vám, kolik bude obrázek zabírat místa při aktuální úrovni komprese. Pak klepněte na Ok a obrázek se uloží zkomprimovaný.
V jiných programech se to dělá podobně. Otevřete si v nich obrázek, zkomprimujete ho a uložíte. Jsou i takové, ve kterých kliknete na tlačítko Procházet, najdete v počítači obrázek, nastavíte, do jaké míry se má zkomprimovat a klepnete na Komprimovat.
Formáty obrázků
Každý obrázek je v nějakém formátu, který zpravidla poznáme podle jeho přípony. Použití každého formátu má své výhody a nevýhody. Na Blog.cz lze nahrávat obrázky ve formátu GIF (na malovanou grafiku, zvládá průhlednost a může být animovaný), JPEG (na fotografie) a PNG (také na malovanou grafiku, umí průhlednost alfa kanálem). Blog.cz naopak nepodporuje formáty jako BMP nebo TIFF, které jsou pro web nevhodné. Pokud máte obrázek, který není v jednom z podporovaných formátů, potřebujete jeho formát změnit. Tomu se říká konverze. Tu v PhotoFiltre provedete pomocí rozhraní na Nástroje --> Automatizace/dávky nebo obrázku přímo přepíšete požadovanou příponu.

Jak obrázky hostit mimo blog.cz

Pokud nechcete nebo z nějakého důvodu nemůžete obrázky komprimovat,můžete obrázky hostit někde mimo blog.cz. Postup vysvětlím na službě imgup.eu. Jelikož je to web zaměřený speciálně na hosting obrázků,můžete zde nahrávat i velké soubory ve více formátech než GIF,JPEG a PNG. Stačí se registrovat (a ani to není nutné),vybrat nahrát obrázek,kliknout na tlačítko procházet, najít ve svém počítači vhodný obrázek,pojmenovat a popsat ho,vyplnit ostatní údaje a kliknout na tlačítko Nahrát obrázek. Budete přesměrováni na stránku,kde je k dispozici adresa obrázku i HTML kód,kterým obrázek vložíte do blogu. Ten vypadá asi takto:
<a href="http://img10.imgup.eu/kampan_za_spravny_chod_blog_01.bmp" 
title="Image Upload"><img src="http://img10.imgup.eu/kampan_za_
spravny_chod_blog_01.bmp" alt="Obrázek" /></a>
Tučně psaný text je výhodné změnit (alt="název obrázku",title="popis obrázku") a celý kód lze upravit podle tohoto článku.
Takové servery si pak bohužel mohou s obrázkem dělat co chtějí,třeba ho i smazat. Pokud však má obrázek dostatečný počet zhlédnutí a není na něm nic špatného,většinou tak neučiní.

Jak své obrázky chránit před kopírováním

20. března 2008 v 15:02 | tvůrce
Často se stává,že vám někdo ukradne váš obrázek a použije ho pro vlastní účely. Lidé z blog.cz na toto téma napsali dva články,konkrétně Krutomluv na vás dohlíží a Obrázky nerostou na stromech. Ty jsou o tom,že by jsme neměli krást,že krádež můžeme nahlásit na http://blog.cz/report a že většinou můžeme citovat se zdrojem. Já navíc přidávám článek,jak zlodějům ztížit krádež nebo je od ní odradit. Návody jsou tyto:
1. Označkovat obrázky malým textem se svojí adresou např. takto:
Zloděj nyní musí obrázek upravit tak,že z něj smaže adresu (což je někdy dost složité),a pokud to neudělá,alespoň vám to pomůže při dokazování,že obrázek je váš a ne jeho.
2. Stanovit viditelná pravidla pro kopírování (např. pouze s povolením autora,pouze se zdrojem...) třeba do zápatí,nebo samostatného článku,na který poté budete odkazovat,a přidat výhružku,že v případě jejich porušení takový blog udáte.
3. V případě,že zloděj smaže značkování (bod 1.) a poruší vámi zadaná pravidla (bod 2.) je nejlepší zlodějův blog opravdu udat. Tím docílíte toho,že zloděj bude potrestán a příště již nebude krást,pomůžete serveru (jeden obrázek hostovaný dvakrát je taky zátěž) a možná i uděláte lepší jméno blog.cz (kdyby každý udával zloděje,rozhodně by to bylo znát).

Jak odkazovat na komentáře,ankety a další

15. března 2008 v 20:05 | tvůrce
Tento článek (který sám považuji spíš za vycpávku) bude o tom,jak odkazovat na začátek komentářů a jednotlivé komentáře,na ankketu nebo na začátek obsahu svého blogu.
To se hodí zejména tehdy,když na začátku delších článků vyzíváte k psaní komentářů a chcete návštěvníkům ušetřit práci se strolováním,nebo pokud chcete upozornit na nějaký důležitý komentář,ale nechcete ho kopírovat kvůli vytváření duplicity (totožného obsahu).
Pokud chcete odkazovat na začátek komentářů,vyberte článek a zapište za jeho adresu #komentare takto: adresa-vaseho-blogu.blog.cz/0803/adresa-clanku#komentare,např. http://blog.blog.cz/0803/vase-blogy-jsou-patym-nejnavstevovanejsim-mistem-na-internetu#komentare.
Funguje to na principu záložek v textu,který blog automaticky vytváří,ale bohužel je nelze svévolně vytvářet v textu.
Na stejném principu funguje i metoda odkazování na jednotlivé komentáře. U každého komentáře je číslo a když jeho adresu použijete jako adresu odkazu,můžete na něj odkazovat např. takto: http://blog.blog.cz/0802/jak-vlozit-blog-do-katalogu-ceskych-portalu#komentar-23269178.
Když chcete odkázat přímo na anketu,založte článek z anketou a zapište za jeho adresu #anketa takto: http://kampanzaspravnychod.blog.cz/0803/jak-sve-obrazky-chranit-pred-kopirovanim#anketa.
Blog nabízí ještě další,spíše nepoužitelné metody. Např. pokud chcete odkázat přímo na obsah blogu (přeskočit záhlavní,drobečkovou navigaci),dejte za adresu #content. Dále můžete využít třeba #container , #skip , #masters , #navigation , #menu_column , #search , #hledani , #d1 , #d2 , #d3 , #forFROM , #k-ul , #document , #path a #foot.

Jak na blogu používat Javascript

12. března 2008 v 15:49 | tvůrce
Co je to Javascript

Javascript (džavaskript) je skriptovací jazyk běžící na straně klienta. Umožňuje na základě události (načtení stránky,klepnutí myší,přejetí myší...) vyvolat jinou událost (vyskočí nové okno prohlížeče,stránka se aktualizuje,nabídne se vám uložení stránky do oblíbených/záložek...). Nejčastěji se používá jako mocný doplněk HTML. Bohužel jej někteří lidé a vyhledávače mají vypnutý.
Javascript a blog.cz
Na blog.cz javascript ve starším WYSIWYGu vůbec nešel používat. V novém WYSIWYGu již velice omezeně vkládat lze. Ne sice značkou v parametru href="". Např. tento zápis:
<a>javascript</a>
by při zapnutém javascriptu měl otevřít hlavní stranu kampaně za správný chod blog.cz bez panelu nástrojů po kliknutí na nápis javascript.

Jak blog obohatit o fóra,návštěvní knihy,chaty a další

29. února 2008 v 13:12 | tvůrce
Nejkvalitnější poskytovatelé těchto služeb jsou asi vsevjednom a webber. Na dalších místech jsou pak méně kvalitní blueboard,sulybox a další.

Tyto služby vám (po registraci) umožní vytvořit,upravit a vložit na web mnoho užitečných pomůcek. Vygenerovaný kód je většínou založený na HTML tagu <iframe> (plovoucí rámce-vložení jedné stránky do druhé). Blog.cz bohužel tento tag nepodporuje. Proto si po vytvoření služby musíme zjistit její adresu a odkazovat na ni. Nyní přináším přehled části služeb i s popisem:

Návštěvní kniha (Guestbook) - Umožňuje vašim návštěvníkům psát vzkazy s mnohem většími možnostmi než umožňují komentáře na blogu (rss příspěvků,kolonka na ICQ,tučné písmo,smajlíky a další).

Fórum - Návštěvní kniha,v níž je diskuse rozdělena do kategorií,podkategorií a témat,které lze jednoduše upravovat,mazat,přesouvat,zamykat a mnoho dalšího. Je vhodné především pro velké,tematicky obsáhlé a navštěvované weby. Připravuje se i fórum pro tuto kampaň.

Chat - Umožňuje návštěvníkům,kteří jsou právě on-line velice jednoduše si psát. Je to vlastně ICQ,kterému nastavíte vzhled,bota,správce,můžete vyhazovat lidi,psát veřejné i tajné zprávy... Hodí se zejména webům,na kterých se hodně lidí shromažďuje ve stejnou dobu.
Formulář - Dává návštěvníkům vašeho blogu možnost napsat vám e-mail,aniž by ho měli oni sami. Ukázku naleznete zde.
Vzkazník (shoutboard) - Umožňuje psát krátké vzkazy se smajlíky.
Rozesílač novinek (newsletter) - Lidem,kterří se zde registrují,budou přicházet e-maily s novinkami,které napíšete (bohužel je musíte napsat zvlášť na blogu a zvlášť do newsletteru).
Pagerank (rankbutton) - Umožní vám na web vytvořit tlačítko,které ukazuje pagerank a průběžně se aktualizuje. Pokud si ho založíte u webberu,propojí navíc váš blog se stovami webů a tí vám získáte zpětné odkazy (zde ukázka tlačítka a zde ukázka propojovací stránky).
To je samozřejmě jen zlomek služeb. Zbývá třeba kalendář,rss on-line,měření dostupnosti, novinkovač...

Jak efektivně ručně spamovat na blogu

20. února 2008 v 17:14 | tvůrce
Spam je nevyžádaná pošta nebo komentáře,které mají získat co nejvíce návštěvníků. V tomto článku se budu zabývat tím,kde,jak a proč efektivně (ne)spamovat.

Komentářový spam nejčastěji provádějí automatizované programy (boti,pakouci,skripty...). Proti těm má blog velice účinnou obranu (anti spam),které ale špatně brání ručním spamerům (lidem kteři spamují).

Opravdovým účelem spamu není přímo získat návštěvníky,ale získat zpoustu odkazů,které zlepšují pozie ve vyhledávačích a tím i lidi,kteří právě hledají to,o čem je váš blog. Samozřejmě to není ta nejlepší metoda (oproti výměně odkazů,registrace do katalogů...),protože majitelé stránke spam většinou mažou,ale je to jedna z metod.
Sám jsem nějakou dobu ručně spamoval,abych zjistil,jak bude fungovat antispam u blogu a jaká bude reakce lidí. Nyní přináším rady ke spamování (čímž vás v tom samozřejmě nechci podporovat).
Kde spamovat:
1. Jelikož se spamuje pro odkazy,je výhodnější spamovat na blocích s vysokým Jyxo Ranek. K tomu nám pomůže seznam blogů s vysokým Jyxo Rankem.
2. Pokud chcete spamem nalákat i lidi z blogu oběti,spamujte na blogích s podobným obsahem jako je ten váš. Mě třeba pomohl vyhledávač-http://www.google.cz/search?hl=cs&q=kampanzaspravnychod.blog.cz&btnG=Vyhledat+Googlem&lr=.
Jak spamovat:

1. Aby váš spam nebyl smazán,pište třeba"hezký blog",ale nenabádejte přímo k návštěvě toho vašeho.
2. Mezi komentáři dělejte časové mezery (stačí 30 sekund),protože součástí ochrany je bránění odeslání několika příspěvků za krátkou dobu. Proto radši déle vybírejt oběť.
3. Občas měňte text spamu,protože další ochranou je ochrana proti odesílání duplicitních příspěvků. Stačí přidat nebo pozměnit jedno slovo.
Nešetrým spamováním si můžete zkazit pověts,nebo vám z vaší IP adresy zakáží přístup na blog.

Jak se bránit proti automatizovanému spamu:

1. E-mailovému-Nepište na svůj blog svoji e-mailovou adresu. Když už ji napíšete,dejte alespoň zavináč do závorky (tak bot odešle smap na neexistující e-mail).
2. Komentářovému-Blog.cz má tak účinnou ochranu,že se tím vůbec nemusíte zabývat. Pokud ale chcete,odkazujte na tuto stránku. Ta bota zahltí falešnými e-mailovými adresami a formuláři k odeslání komentářů,takže vás nechá na pokoji.
CZIN.eu.optimalizace PageRank.cz

Jak vytvořit klikací ikonku (banner)

20. února 2008 v 8:35 | tvůrce
Pokud už víte,co je to SEO,tak víte,že jedním ze základů jsou zpětné odkazy. Pokud máte pár hezkých ikonek a pod nimi HTML kód,kterým jdou vložit na web,je šance,že si jednu z nich dají vaši návštěvníci na blog. Tento článek tedy bude o tom,jak vytvořit plnohodnotnou,validní,klikací ikonku.

Použijeme tento kód:

<a href="1" target="_blank2"><img src="3" alt="4" title="5" border="06" width="7" height="8" style="9" /></a>

Všechny tučné části nahraďte podle tohoto zadání:

1. Adresa vašeho blogu-na tu bude ikonka odkazovat
2. Příkaz,aby se váš blog se otevře v novém okně. Na blog.cz to nefunguje,ale weby mimo blog.cz to ocení,protože jim neodvedete návštěvníka.
3. Adresa obrázku,který bude vaší ikonou. Zjistíte ji tak,že na obrázek kliknete pravým tlačítkem myši a zvolíte kopírovat adresu obrázku.
4. Text,který se zobrazí,kdaž se obrázek načítá nebo když má uživatel vypnutou podporu obrázků. Volte výstižný text,protože pro vyhledávače to tvoří text odkazu.
5. Text,který se zobrazí,když chvíli podržíte myš na ikonce. Měl by obsahovat krátký (ale delší než v alt) popisný text.
6. Obrázek bude bez rámečku. Na blog.cz je to k ničemu,ale mimo blogto bude fungovat tak,že obrázek nebude podtržený.
7. Šířka obrázku. Měla by být spíš menší,protože člověk si na web dá rači menší než větší ikonku a z pohledu SEO to vyjde nastejno. Ideální je třeba 88.
8. Výška obrázku. Platí to samé co pro šířku. K šířce 88 je ideální 31.
9. V tomto parametru můžete obrázek nastylovat v CSS.

Jak používat a správně propagovat Rss kanál

30. ledna 2008 v 20:37 | tvůrce
První vysvětlím,co je Rss. Je to soubor určený ke čtení webu,i když na něm uživatel zrovna není spolu s jinými weby. Může zvýšit návštěvnost i počet zvětných odkazů. Více informací třeba zde na wikipedii.
Svůj kanál naleznete na adrese adresa-vaseho-blogu.blog.cz/feed/rss. Odkaz na něj je automaticky vlevo dole a v adresním řádku vašeho blogu. Kanál vypadá takto.
Před snahou o propagaci byste se měli rozhodnout,zda to má cenu. Pokud máte návštěvnost kolem 20 denně,je to zbytečné. Od 100 návštěv za den už to má svůj smysl.

Nyní k propagaci:

- Upozorněte na kanál článkem nebo alespoň komentářem.
- Vytvořte kanálu klikací ikonu (brzy bude návod,zatím alespoň vhodné obrázky: 1,2,3, a zde skvělý zdroj pro ty,co si rádi hrají) a vkládejte ji pokud možno pod každý článek.
- Vytvořte si (zde nebo zde a nepopleťte si ho s tlačítkem pro záložky) tlačítko,které umožňuje číst Rss i pomocí populárních služeb na čtení kanálů a vkládejte ji pokud možno pod každý článek.
- Vložte odkaz na svůj kanál i do menu vašeho blogu
- Umožňujte zobrazovat svůj Rss kanál i na jiných webech tím,že zveřejníte kód,který vám vygeneruje tato,tato nebo tako služba (ale až po registraci) (na blogu zobrazování cizích kanálů nefunguje).

Ptal jsem se profesionála v oboru SEO Marka Prokopa na tzv. Rss SEO a nyní přináším mírně upravený výsledek:
1. Může se vůbec mluvit o Rss SEO? Ano,může.
2. Je správná snaha dostat svůj kanál do výsledků vyhledávání? Seznam kanály do vyhledávání nezahrnuje,google je znevýhodňuje.
3. Jak tedy optimalizovat Rss? Z bodu č.2 vyplývá, že nějak řízeně optimalizovat RSS kanál pro běžný fulltext nemá smysl. Může to mít smysl pro specializované vyhledavače RSS, ale ty se u nás prakticky vůbec nepoužívají.
4. Může kanál pomoct webu ve vyhledávání? Ano, může, např. tím že díky agregaci na jiných webech vygeneruje dost zpětných odkazů.

Více o využití rss jako SEO pomůcky zde.

Přílohy:

rssrss
Rss
Rss

<iframe frameborder='0' style='border: 0' scrolling='auto' width='0' 

height='0' src='http://vsevjednom.cz/rss_online.php?r=2916'>

</iframe>

Jak na SEO pro blog aneb jak dostat blog do vyhledávačů

27. ledna 2008 v 10:11 | tvůrce
SEO-Search Engine Optimization-Optimalizace pro vyhledávače je nejlepší způsob,jak na svůj blog dostat návštěvníky. Je to snaha získat co nejlepší pozice ve výsledcích vyhledávání (v jyxu,seznamu, google...). Následující článek by vám v tom měl pomoci.
-Ještě před založením blogu byste měli zvolit několik slov,na které chcete být ve vyhledávání úspěšní-tzv. klíčové fráze. U nás krátkodobě "kampaň za správný chod blog.cz" a dlouhodobě "blog.cz",která se bude získávat podstatně déle.
-Musíte zvolit správnou adresu,která je výstižná,důvěryhodná a zapamatovatelná. Volbu,jestli zvolit adresu s nebo bez www. za vás řeší sám blog.cz,protože obě (resp. ta z www.) jsou přesměrovány na adresu bez www.. Adresy jednotlivých rubrik a článků také skvěle řeší sám blog.cz (podle názvu článků,bez speciálních znaků a se slovy oddělenými pomlčkami.
-Měli byste získávat a vyměňovat klikací odkazy,třeba psaním komentářů,spřátelováním blogů,registrací do katalogů,tvorbou ikonek,ale hlavně kvalitním obsahem,na který lidi často odkazují. Důležitá je taky kvalita odkazů (čím vyšší pagerank stránky,která na vás odkazuje tím lépe),výstižný text odkazů (tedy ne -->zde<--) a odkazy s podobně zaměřených (tématických) webů.
-Do kolonky název blogu vyplníte výstižný text,který obsahuje klíčové fráze. Dejte si ale pozor,aby nevznikl nestravitelný text. Tento text blog.cz využije jako titulek a hlavní nadpis (h1) stránky.
-Stránky by měly mít klikací logo (všechny sekce blogu musí odkazovat na hlavní stranu blogu). Na blog.cz je to automaticky záhlaví.
-Věci jako Sitemap nebo Rss stránku ještě podpoří. Blog.cz je podporuje.
-Všechny netextové prvky stránky by měly být opatřeny alternativním textem (alt="",noembed=""),popřípadě popisným titulkem (title="").
-Čím déle váš blog vyhledávač zná,tím jste ve výsledcích výše,ale taky platí,že aktualizované stránky mají výhodu před neaktualizovanými.
To je samozřejmě jen základ. Taky to není návod,jak udělat kompletní SEO klasickému webu (ten hledejte třeba na wikipedii). Obecně mají blogy velký "SEO potenciál",už jenom proto,že blog.cz tvořili lidé z vyhledávače jyxo. Pokud vás napadnou další nápady na SEO pro blog,můžete použít komentáře.
Na druhou stranu nás může blog.cz v SEO omezovat-např. rel="nofolow",chybějícími meta tagy (i když keywords je k ničemu a description by někteří blogeři nepochopili a vyplňovali by ho špatně)...

O čem na svém blogu možná nevíte

20. ledna 2008 v 9:35 | tvůrce
Sitemap - adresa-vaseho-blogu.blog.cz/sitemap.xml - Mapa vašeho blogu v jazyku XML. Pro návštěvníky úplně k ničemu,ale vyhlededávačům pomůže zaindexovat všechy podstránky,rubriky a články na vašem blogu,takže můžete být častěji ve výsledcích vyhledávání.

Rss kanál - adresa-vaseho-blogu.blog.cz/rss-kanal/prehled-clanku - Rss kanál vašeho blogu o kterém by jste měli vědět. Umožňuje lidem číst novinky z vašeho blogu,aniž by tam byli. Je jich dokonce víc.

Archív - adresa-vaseho-blogu.blog.cz/archiv - I blogy,které nemají archív v menu,archív mají.

Seznam rubrik - adresa-vaseho-blogu.blog.cz/rubriky - Seznam všech rubrik vašeho blogu. I ten může být užitečný.

Hledání - adresa-vaseho-blogu/hledani - Tento formulář umožní návštěvníkům vašeho blogu najít cokoli mnohem rychleji

Robots.txt - adresa-vaseho-blogu.blog.cz/robots.txt - Stránka s informacemi pro vyhledávače. Je v ní například příkaz neindexovat ankety a náhledy obrázků.

Jesti víte o něčem dalším,použijte komentáře.

Jak lidi donutit,aby hlasovali v anketě,aniž by o tom věděli

19. ledna 2008 v 21:12 | tvůrce
Pokud máte vytvořenou anketu,stačí když do editoru zkopírujete vybranou odpověď a změníte text odpovědi. Např. klikněte zde a pak se podívejte,pro co jste hlasovali. Myslím,že to může podkopat celý anketní systém a všechny "soutěže o nejlepší blogy". Člověk prostě klikne,odpověď se připočte a přesměruje ho to na článek,ve kterém je daná anketa. Takže můžete využít fráze typu: "klikněte zde". Ale nezapomeňte na zákon.
Jak se tomu blog může bránit? Zřejmně pokusem blokovat kopírování adresy odpovědí,dnynamickými adresami nebo spřístupněním zaškrtávacích tlačítek-tedy vyberete odpověď a kliknete na tlačítko odeslat.

Jak na blog vložit hru z herna.biz

14. ledna 2008 v 16:02 | tvůrce
Protože hodně blogerů má rádo on-line hry,přináším tento originální návod. Pokud některé části nechápete,možná vám pomůže článek Co blog.cz dělá s flashem. Nyní k návodu:
1. Najděte si hru na herna.biz
2. Klikněte na zobrazit --> zdrojový kód stránky (je to nahoře v prohlížeči)
3. Najděte v kódu asi toto:
<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,29,0" width="100%" height="100%">
<embed src="ZDE/games/logicke/962/962.swf" width="625" height="500" quality="high" pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"
type="application/x-shockwave-flash"></embed>
</object>
4. Do vyznačené části kódu ZDE vložte http://herna.biz

5. Klikněte na vložit flash a zkopírujte do něj kód

6. V psaní článku potvrďte Zobrazit HTML

7. Zobrazí se vám asi toto:
<img class="center" src="/editor/skin/flash.jpg?data=http://herna.biz/games/logicke/962/962.swf" alt="__flashReplacement__" height="220" width="256">

8. Vyznačené rozměry upravte na 500 a 625 (je to kvůli tomu,co blog dělá s flashem,o čemž budu psát.

9. Můžete článek zveřejnit,ale nezapomeňte na autorský zákon.
 
 

Reklama